Diktáty pro 7. třídu

Šestým místem vstoupila Kateřina Neumannová do nového ročníku Světového poháru v běhu na lyžích. Světová špička jí ve švédské Kiruně neutekla, při neúspěchu ostatních reprezentantů zůstala pilířem českého týmu.
Konkurenci na severu zdrtila Norka Bente Martinsenová. Sedmadvacetiletá mistryně na této trati měla ještě v polovině náskok jen 2,58 sekundy, převahu však znásobila v závěru.
Obleva a měkčí trať většině závodnic nevadily. Nevábné podmínky nezaskočily ani Neumannovou.
"Nakonec to s mazáním lyží dopadlo dobře," pochvalovala si česká lyžařka. Naši vrcholoví sportovci reprezentují Českou republiku ve světě lépe než mnozí jiní činitelé. 


Diktáty na podstatná + přídavná jména

Musel se do dalekohledu dívat oběma očima. Postavil to vlastníma rukama. Vytahám tě za obě uši. Vezmi hrnec za obě ucha. Jeřáby se nad stavbou točily a točil-, až vypadaly, jakože nám mávají svými rameny. Protlačil se tam svými širokými rameny. Pod nohami stolu lezlo dítě a pletlo přitom svýma krátkýma nohama. Řidší těsto. Karpaty jsou mladší, vyšší než Česká vysočina. Český les je nižší, užší. Nejznámějším příkladem je sport. Půjčím knihu Milanovi. Petrovy knihy mě pobavily. Přišli dědečkovi přátelé. Všichni vesničtí obyvatelé ji měli rádi. Velrybí jazyk váží až 400 kilogramů. Babička nikdy nezavřela dveře ani před cizími lidmi.

Diktáty na pomnožná podstatná jména 

Mám rád různé soutěže a závody, ale koňské dostihy ve mně vyvolávají rozpaky. Četl si už dnešní noviny? Nastaly mnohé změny v oblasti financí. Krkonoše jsou pro turisty nejvíce lákavé, ale i oblast Šumavy nabízí pěkné turistické výlety. Atrakcí jsou také Karlovy Vary, či jiné lázně. 

Sedláci uchopili vidle a pustili se do práce. Po Vánocích mám problém se vejít do kalhot. Otec si nasadil brýle a pustil se do čtení novin, které našel před dveřmi. Špindlerův mlýn je nejznámější a hezké středisko, ale zážitek poskytne i lyžařské středisko Špičák na Šumavě. 


Diktáty na číslovky 

Mám rád hudbu ze sedmdesátých letech dvacátého století. Můj děda se dožil devadesátých narozenin. Ve svých sedmdesáti letech života byl ještě zcela zdravý. Neviděl jsem ho od mých dvanácti let. Celkově jsem ho viděl asi jen třikrát. Poprvé jsem byl ještě velmi malý, asi tak tříletý. Podruhé to bylo na oslavě šedesátých narozenin mého strýce a potřetí dvacátého devátého května před dvěma lety, kdy moje máma oslavovala čtyřicet let. Třikrát někoho vidět je velmi málo. 


Diktáty na přísudek

Nikdo mě nesmí vidět. Musím jít do samoobsluhy nakoupit něco k věčeři. Poslali mě nakoupit nějakou limonádu. Nemohl jsem tomu vůbec uvěřit. Já se asi nikdy nenaučím lhát bez začervenání. Snad už tomu začíná rozumět. Přestaň konečně zlobit! Bavilo tě dívat se na ten film? To jsi mu neměl říkat. Naší kočce se líbí ležet u kamen. Mně se chce spát.

Byl jednou jeden král. To nebude pravda. Stalo se ti něco zlého? Určitě se stanu elektrikářem jako můj táta. To se stává i těm nejlepším. Snad už se stává rozumnějším. Doma by ti bylo samotnému smutno. Noci bývají v zimě dlouhé. V pondělí býváme vždycky doma.

Jednou, kdysi dávno, bylo zjara po celý měsíc deštivo. Vltava se vylila z břehů, ulice a uličky Starého Města pražského byly zatopené. Když voda opadla, lidé se zase vrátii do svých domovů. Jedna dívka našla po návratu ve své světnici tři kapry. Myslela si, že jsou mrtví. Byla by je hodila kočkám, ale jeden z nich se pohnul a řekl lidským hlasem: "Neubližuj nám! Ulož nás na noc do postele, my ti budeme vděčni a ty se staneš bohatou." Dívka se polekala, rychle se otočila a hajdy za svými dvěma sestrami na poradu.